PodkarpacieRegion Zachodni

Terytorialsi ramię w ramię z druhami i strzelcami dostarczyli blisko 2 tys. maseczek mieszkańcom Sędziszowa Małopolskiego  

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania choroby COVID-19 wspierają lokalne społeczeństwo i samorządy. Tym razem żołnierze z dębickiego batalionu wraz z druhami i strzelcami dostarczali maseczki ochronne do osób powyżej 50 roku życia z terenu Sędziszowa Małopolskiego.  Podczas dwudniowej akcji, do mieszkańców gminy trafiło blisko 2 tys. maseczek ochronnych.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 kwietnia zobowiązuje wszystkich obywateli naszego kraju do obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych przebywających poza miejscem zamieszkania.  To kolejny środek, który ma na celu zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. W miastach i gminach rozpoczęła się ich masowa dystrybucja. Do każdego gospodarstwa za pośrednictwem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i innych organizacji są dostarczane maseczki.

Z prośbą o pomoc w dystrybucji maseczek wystąpił burmistrz Sędziszowa Małopolskiego. Wniosek wpłynął do podkarpackiej brygady za pośrednictwem specjalnej aplikacji „Odporna wiosna”. Platforma ułatwia współpracę żołnierzy WOT z samorządami, Ośrodkami Pomocy Społecznej, oddziałami Caritasu, szpitalami oraz wojewodą.

– …staramy się odpowiadać na wszystkie prośby. Pomagamy wszędzie tam, gdzie samorządy, szpitale, ośrodki pomocy społecznej oraz Caritas oczekuje naszego wsparcia. Terytorialsi w tym trudnym czasie wspomagają żołnierzy AK, podziemia niepodległościowego oraz osoby starsze. Ich zadania związane są z dostarczeniem zakupów, żywności, leków, ciepłych posiłków, ale jak sami mówią służą dobrym słowem dla osób, które mieszkają samotnie. Żołnierze mojej brygady ciągle mnie zaskakują swoją pomysłowością, rzetelnością i gotowością do niesienia pomocy”

– mówił płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Koperty w których znajdowały się maseczki ochronne, trafiły do wszystkich osób gminy Sędziszów Małopolski, powyżej 50 roku życia. Do rozprowadzania maseczek zaangażowali się żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy razem ze strzelcami jednostki strzeleckiej 2051 i druhami lokalnej straży pożarnej. Maseczki te są produkowane przez lokalną firmę PZL Sędziszów która na co dzień produkuje filtry samochodowe.

****

Od 18 marca w ramach operacji „Odporna wiosna” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. W sumie terytorialsi z Podkarpacia dostarczyli blisko 150 ton żywności do osób potrzebujących.

 

Informację prasową nadesłał

kpt. Witold SURA

rzecznik prasowy Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Polub i udostępnij