OpiniePodkarpacie

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski – grupują się w Przemyślu

„Tego w jaki sposób „ktoś” organizuje transport obywateli Ukrainy do domu, z przesiadką w Przemyślu nie można nazwać inaczej niż SKANDALEM” – alarmuje Wojciech Bakun Prezydent Przemyśla.

Setki obywateli Ukrainy chcą opuścić Polskę, w tym celu rząd Ukrainy organizuje dla nich specjalne pociągi. Wydaje się, że to rozsądne zachowanie. W Polsce nie dzieje się dobrze, trwa stan zagrożenia epidemicznego. Ukraińcy wolą wrócić do swojej ojczyzny, niż martwic się o swój los w naszym kraju. Na przesiadkę wybrano miasto Przemyśl.

Jak informuje Bakun na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Miasto Przemyśl było owszem zawiadamiane o zaistniałej sytuacji. Jest jedno ale. Pociągów, kursujących pomiędzy Przemyślem a Kijowem będzie dosłownie kilka na dzień, pierwszy z nich wyjechał z Polski o 2:30 w nocy z czwartku na piątek. Jednakże potencjalni podróżni tych pociągów zjeżdżają tłumnie pod przemyski dworzec PKP. 

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun przeciera oczy z niedowierzania. Na nic mają się tutaj apele polskich władz rządowych o rygorystycznym zachowaniu przeciw epidemicznym. Z zamieszczonych, na profilu Prezydenta zdjęć, wynika, że Ukraińcy licznie się grupują, przesiadają się z prywatnych samochodów, którymi podróżuje kilka osób na raz. Na lokalnym dworcu zaś panuje ścisk. „Skandal, żeby w dobie zabezpieczeń, które wprowadzamy, apeli do mieszkańców, dezynfekcji itd. ktoś w sposób absolutnie niekontrolowany organizował w mieście przesiadkę kilku tysięcy osób. I to wszystko w okresie, kiedy zakazujemy dzieciom wychodzenia z domów i sami znacząco ograniczamy swoją aktywność.” – pisze rozgoryczony Bakun.

Bakun łapie się także za głowę, kiedy widzi, że setki ludzi, przemieszcza się po ulicach Przemyśla szukając otwartego sklepu, żeby kupić chociażby wodę. Rację ma, bowiem wszystkie samorządy walczą o tym, żeby przestrzegać „narodowej” kwarantanny społeczeństwa. Sam zaś pisze, że chciał podróżnym zorganizować pomoc, ale „nie było z kim rozmawiać”. 

W ten oto sposób Przemyśl stał się „centrum przesiadkowym” dla podróżujących na wschód Europy. 

„Jeżeli mogę zaapelować do mieszkańców Przemyśla, to proszę o powstrzymanie się dzisiaj tj. piątek 20.03.2020 r. od poruszania się w okolicach dworca PKP i to zarówno od ulicy Czarneckiego jak i od Placu Legionów. W tych okolicach w dniu dzisiejszym przebywać będzie znacząco większa ilość ludzi, a powinniśmy unikać zbiorowisk dla własnego bezpieczeństwa.” – apeluje Prezydent Bakun.

Opublikowany przez Wojciecha Bakuna Piątek, 20 marca 2020

Polub i udostępnij