PodkarpacieRegion CentralnyRegion Wschodni

Kolbuszowa, Nowa Dęba i Przemyśl będą mieć obwodnice!

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w poniedziałek na Podkarpaciu tzw. „Plany Inwestycyjne” dla obwodnic Przemyśla, Kolbuszowej i Nowej Dęby. Powstaną one w ramach rządowego programu „100 obwodnic”. Realizacja zadań została przewidziana na lata 2026–2028.

Ministrowi towarzyszył dziś jego zastępca Rafał Weber i poseł Marek Kuchciński, a także szef GDDKiA w Rzeszowie Bogdan Tarnawski. Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył w podpisaniu w Kolbuszowej i w Nowej Dębie, wspólnie z posłem Zbigniewem Chmielowcem i samorządowcami Józefem Kardysiem, Janem Zubą, burmistrzem Kolbuszowej i Wiesławem Ordonem, burmistrzem Nowej Dęby.

– Mieszkańcy tych miast czekają od lat na obwodnice. Są to trudne i kosztowne inwestycje. To kolejne potwierdzenie, że rząd realizuje przedwyborcze zobowiązania. Ruch pojazdów właściwie odbywa się teraz przez centrum Kolbuszowej czy Nowej Dęby i tworzą się korki. Budowa tych obwodnic to zmieni – podkreślił marszałek Władysław Ortyl

Podpisanie planów inwestycji to wstępny etap rozpoczęcia tych przedsięwzięć. W ramach rządowego programu ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 km. Koszt programu to wstępnie prawie 28 miliardów zł, a pieniądze pochodzić będą ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

– Dzisiaj po raz kolejny możemy powiedzieć: Program budowy 100 obwodnic działa i jest realizowany. Dzięki niemu powstanie wiele obwodnic, które ułatwią życie mieszkańcom w całej Polsce. Dotyczy to także miast w województwie podkarpackim. Polska jest jedna, mamy obowiązek dbać o zrównoważony rozwój kraju w każdym jego regionie. Dlatego inwestujemy w drogi lokalne, dlatego inwestujemy w przystanki kolejowe, dlatego dofinansowujemy przewozy autobusowe. Z tego samego powodu budujemy obwodnice – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

Obwodnica Przemyśla o długości ok. 22 km powstanie w nowym śladzie, od strony zachodniej. Ma wyprowadzić z miasta ruchu tranzytowy w ciągu dróg krajowych numer 28 oraz 77. Nowa inwestycja ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej numer 28 w kierunku polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce.

Obwodnica Nowej Dęby o długości ok. 7 km powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu. Obwodnica Kolbuszowej o długości ok. 8,5 km powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 również ze  wschodniej lub zachodniej strony miejscowości. Obydwie drogi ułatwią tranzyt w ciągu drogi krajowej numer 9 Rzeszów – Radom.

Pierwszym etapem realizacji tych trzech inwestycji będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Realizacja zadań została przewidziana na lata 2026–2028.

 

Źródło: Podkarpackie.pl

Polub i udostępnij