Podkarpacie

Na granicach pracują „pełną parą”!

Korczowa jest aktualnie jednym czynnym przejściem granicznym na Podkarpaciu gdzie obsługiwany jest drogowy ruch towarowy.  Od połowy marca do chwili obecnej funkcjonariusze KAS odprawili tam ponad 16 tys. samochodów ciężarowych.  KAS zapewnia optymalną obsadę  funkcjonariuszy specjalizujących się w odprawach towarowych. To wszystko sprawia, że nie ma żadnych powodów do problemów w tym temacie.

Zgodnie z dotychczasową specyfiką ruchu granicznego, większe natężenie ruchu samochodów ciężarowych odnotowywane jest na kierunku wyjazdowym z Polski.  Na ponad 16 tys. odprawionych w sumie pojazdów  9 tys. to samochody odprawione na kierunku wywóz z RP.

Wśród najczęściej odprawianych towarów na tym kierunku znajduje się m.in. polietylen , blacha , komponenty do  kabli , samochody nowe i  używane, owoce , warzywa, artykuły AGD oraz części samochodowe.  KAS nie odnotowała  zmian w  asortymencie  odprawianych towarów  w porównaniu do okresu sprzed epidemii.

Bez zmian pozostaje także asortyment towarów odprawianych na kierunku przywozowym do Polski. Wśród najczęściej odprawianych towarów znajdują się m.in. artykuły z drewna, oleje spożywcze,  papier i opakowania tekturowe, meble oraz kable.

Na kierunku przywozowym do Polski około 60%-70% to przesyłki w tranzycie przez Polskę, docelowo do innych państw UE.

Na bieżąco dokonujemy odpraw i obsługujemy zgłoszenia celne związane z międzynarodowym ruchem towarowym w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw funkcjonującego przy Oddziale Celnym w Rzeszowie.  Od 16 marca do chwili obecnej obsłużyliśmy łącznie ponad 27 tysięcy zgłoszeń, z czego blisko 12 tysięcy zgłoszeń importowych; 7,5 tys. zgłoszeń eksportowych oraz 7,6 tys. zgłoszeń tranzytowych.” – mówi mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (biuro w Przemyślu)

Polub i udostępnij