Polityka

Na Żywo: Podkarpacka Lewica uczciła Święto Pracy

Przedstawiciele podkarpackiej Lewicy zebrali się pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, aby jak co roku, uczcić Międzynarodowe Święto Pracy. Poseł Wiesław Buż złożył symboliczny wieniec i wypowiedział się na temat symboliki 1 maja, a także bieżących wydarzeń.

Byliśmy tam z kamerą, zobacz naszą relację na żywo:

Spotykamy się w szczególnych okolicznościach, zachowując standardy bezpieczeństwa. W dniu dzisiejszym nie mogliśmy jak w poprzednich latach w sposób bardziej radosny świętować, ale bez względu na okoliczności, nie możemy sobie pozwolić, aby zapomnieć o tym ważnym dla części świata święcie – mówił poseł Wiesław Buż, podkreślając wagę działań osób, które walczyły i walczą o godną płacę, 8-godzinny dzień pracy, gamę świadczeń pracowniczych, godność, honor i sprawiedliwość społeczną.

Poseł Wiesław Buż podkreślał, że walka o prawa pracowników jest szczególnie ważna dzisiaj w dobie pandemii koronawirusa i ograniczenia działalności gospodarczej, co wiąże się również dla wielu firm z koniecznością redukcji zatrudnienia. Z drugiej strony są jednak branże zawodowe, które muszą wykonywać swoją pracę w tym trudnym dla wszystkich okresie. Poseł Lewicy podczas obchodów Święta Pracy podkreślał w szczególności rolę pracowników służby zdrowia w okresie pandemii.

-1 maja to nie tylko Święto Pracy, tego dnia obchodzimy również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co nastąpiło w 2004 roku. Jak podkreślił podkarpacki poseł Lewicy w ciągu ostatnich 16 lat, Polska dynamicznie rozwijała się na wielu dziedzinach – to był czas budowy nowej jakości, w tym wszystkim wielki udział ma też polska Lewica – powiedział.

 

Dzisiaj zwracamy się do wszystkich ludzi pracy, a w szczególności tych, którzy w tych trudnych warunkach są na służbie, do tych którzy dbają o nasze zdrowie. Chylimy głowy za waszą pracę w szpitalach czy domach opieki – mówił Wiesław Buż.

Poseł zreferował, jak Lewica walczy w sejmie o uchwalenie ustaw gwarantujących podniesienie zasiłków dla bezrobotnych z obecnych kilkuset złotych do kwoty 2100, dla tych, którzy utracili prace – aby w tym trudnym czasie mogli go dobrze przetrwać – mowił poseł Buż. Odwołał się też do rządowego pomysłu zawieszenia karty nauczyciela – dzięki mocnym akcentom ze strony lewicy rząd się z tego pomysłu wycofał – zaznaczył poseł. Bardzo mocno bronimy ograniczania pracy,  – Na to naszej zgody nie będzie! – podkreślił Buż.

Na koniec poseł W. Buż stwierdził, że klub Lewica Razem jest zdecydowanie przeciwko organizacji zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Zdaniem podkarpackiego posła Lewicy wybory powinny odbyć się dopiero w momencie ustabilizowania się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. – Obecnie urzędujący prezydent jest we wszystkich mediach rządowych, otwiera inwestycje, prezentuje się gdzie chce! Inni kandydaci nie mają dostępu do mediów publicznych, nie mogą prowadzić kampanii, to nie sprawiedliwe! – grzmiał poseł Nowej Lewicy.

Podczas obchodów związanych ze Świętem Pracy, politycy Lewicy oddali również hołd zmarłemu w piątek Edwardowi Brzostowskiemu, który pełnił w latach 2006-2010 funkcję burmistrza Dębicy, w przeszłości sprawował stanowisko posła na Sejm RP, wiceministra rolnictwa oraz prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wspomnienie o Edwardzie Brzostowskim znajdziesz TU.

Polub i udostępnij