Podkarpacie

Podkarpacki Kurator Oświaty na zdalnym spotkaniu z dziennikarzami

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Czy rok szkolny zakończy się zgodnie z planem? Na te i inne pytania odpowiadała dziś podczas przeprowadzonego zdalnie spotkania z dziennikarzami, Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

 

Małgorzata Rauch poinformowała m.in. iż do wczoraj głównie w sposób zdalny 80 procent podkarpackich szkół przeprowadziło rady pedagogiczne, na których odbyła się klasyfikacja uczniów. Pozostałe rady mają się odbyć dziś.

 

Zakończenie roku szkolnego ma być organizowane przez dyrektorów szkół i nauczycieli w formie zdalnej. – Dyrektorzy szkół muszą zorganizować odbiór świadectw zgodne z ustalonym przez siebie harmonogramem.  Ważne jest by zachować reżim sanitarny, bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły – podkreśliła Kurator.

-Zachęcamy, aby świadectwa odebrali tylko uczniowie, którym są one niezbędne. Czyli Ci, którzy wybierają się np. na studia specjalistyczne, czy zagraniczne – precyzowała Kurator.

 

Nauczanie zdalne i na odległość do końca roku szkolnego

W maju do szkół nie wrócimy. –Ministerstwo nie przewiduje przedłużenia roku szkolnego. Zgodnie z kalendarzem, 26 czerwca, zakończą się zajęcia dla wszystkich pozostałych uczniów.

 

We wszystkich placówkach w województwie podkarpackim odbywa się nauczanie na odległość, ale nie nauczanie zdalne. –Nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera i internetu. W zdalnym nauczaniu nie jest ważne, aby każdy uczeń miał dostęp do komputera czy laptopa. Ważna jest konsultacja uczniowska, zadawanie zadań przez nauczycieli, ocenianie materiału. Żadna rzeczywistość nie przystaje do tego co nauczyciele i uczniowie teraz robią.

 

Na nasze pytanie o statystyki nauczania zdalnego i na odległość, otrzymaliśmy odpowiedź, że takie statystyki zostaną przesłane do wiadomości dziennikarzy.

 

Na pytanie o formę przeprowadzania egzaminów, Kurator Rauch odpowiedziała – Egzaminy to ważne zadanie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów oraz komisji, dlatego wszystkie scenariusze są rozważane.

 

Na pytanie dziennikarza: – Wiem, że to pytanie bardzo na wyrost, ale jeżeli we wrześniu nadal nie będzie możliwy powrót do szkół dzieci i młodzieży, to czy Kuratoria w całej Polsce (również nasze) mają jakieś wytyczne jak działać, jeżeli nadal nauczanie miałoby wyglądać zdalnie? Mam tu na myśli sytuacje, jeżeli np. epidemia COVID-19 będzie nadal mocno aktywna

Na razie na ten temat nie rozmawialiśmy jak będzie organizacja września – podsumowała kurator Małgorzata Rauch.

Polub i udostępnij