Podkarpacie

Pogotowie otrzymało 3,5 mln zł wsparcia od regionalnych firm

To dla nas nieoceniona pomoc – mówi Andrzej Kwiatkowski, dyrektor placówki. Wsparcie od firm, jakie otrzymała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego to prawie 3,5 mln zł.

Wojewódzkie pogotowie kwotą 2 mln wsparł tarnobrzeski Siarkopol. Dębicka firma Olimp Labs, która nie po raz pierwszy włącza się w pomoc w walce z koronawirusem, przekazał 450 tysięcy złotych. Z kolei PKP PLK Warszawa i PKP PLK Kraków zadeklarowały po 500 tysięcy złotych. Te środki również wkrótce mają trafić na konto pogotowia. Razem to już kwota prawie 3,5 mln zł, a to nie koniec, bo kolejne firmy deklarują pomoc. Wkrótce 140 tysięcy zł przekaże Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Staram się codziennym uśmiechem dziękować wszystkim darczyńcom. Wszystkie przekazane środki przeznaczamy na zakup środków ochrony osobistej dla podkarpackich placówek zaangażowanych w zwalczanie wirusa COVID 19, a także na niezbędny sprzęt medyczny – powiedział dyr. Andrzej Kwiatkowski.

To prawdziwe oblicze odpowiedzialności biznesu. Dziękuję gorąco wszystkim darczyńcom, zarówno tym dużym konsorcjom jak i małym przedsiębiorstwom  – powiedział marszałek Władysław Ortyl.  

Dotychczas za kwotę 435 tysięcy złotych zostało kupionych 180 tysięcy maseczek chirurgicznych oraz 3 tysiące maseczek specjalistycznych (fpp2), natomiast za kwotę 1 mln zł 27 kwietnia pogotowie podpisało umowę na zakup kolejnych 500 tysięcy maseczek chirurgicznych, które wkrótce zostaną dostarczone.

Przypomnijmy, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego jest też beneficjentem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W ramach specjalnego projektu, który powstał w celu walki z pandemią.

Chylę czoła przed zarządem województwa. Ta pomoc przyszła bardzo szybko, procedury są uproszczone, decyzje o przyznanych środkach są podejmowane bardzo szybko. To pomaga w sprawnych zakupach niezbędnego w tej sytuacji sprzętu – dodał dyrektor Kwiatkowski.

Na ten cel województwo chce przeznaczyć 50 mln zł. Do pogotowia trafiło już 7 samochodów Fiat Fiorino Cargo, które przekazane zostały do siedmiu podkarpackich miast: Przemyśla, Jarosławia, Łańcuta, Dębicy, Mielca, Sanoka i Jasła czyli tam, gdzie są oddziały zakaźne oraz Szpital Jednoimienny Zakaźny. Samochody będą wykorzystywane do przewożenia próbek do badań od osób, u których jest podejrzenie zarażeniem koronawirusem oraz od chorych. Ich koszt to 270 tysięcy złotych.

Kolejne zakupy to 5 ambulansów transportowych typu „A1” wraz z noszami i fotelem kardiologicznym. Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu. Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie podpisała już także umowę na zakup 10 karetek typu C wraz z wyposażeniem m.in. nosze, defibrylatory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, krzesełka płozowe, respiratory, ssaki, pulsoksymetry. Po dwie takie karetki trafią do stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu.

 

Źródło: Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Polub i udostępnij