GospodarkaPodkarpacieRegion Centralny

Prezes Hamryszczak o bonie turystycznym

Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił zaprezentować kolejny program socjalny, który został skierowany do rodzin z dziećmi.  Z racji na pandemię i problemy finansowe wielu rodzin, zaproponowano pomoc w formie bonu turystycznego.  Ustawa została podpisana 17 lipca 2020 roku i świadczenie ma zostać wypłacone na przełomie lipca i sierpnia.

Materiał prasowy

Wyliczenia podają, że wspomniany bon obejmie blisko 6 milionów dzieci, a jego koszt wyniesie 3.5 miliarda złotych. Będzie on stanowił formę płatności o wysokości 500 zł lub 1000 (w przypadku niepełnosprawnego dziecka), np. za pobyt w hotelu. Czas na skorzystanie z dodatku socjalnego upłynie z końcem marca 2022 roku.

Na jednej z konferencji Andrzej Gut-Mostowy – obecny wiceminister rozwoju – zaznaczył, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najbliższym czasie stworzy bazę danych z listą dzieci, którym przysługuje nowy bon turystyczny, a Polska Organizacja Turystyczna zajmie się spisem obiektów, gdzie będzie można skorzystać ze wspomnianego bonu. Wiceminister dodał także, iż aby upewnić się o możliwości wykorzystania dodatkowego vouchera, będzie należało sprawdzić stworzony spis obiektów.

W celu wykorzystania bonu konieczny będzie dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Do nowej ustawy odniósł się również Andrzej Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka, w następujący sposób:

Dzisiejsze podpisanie przez Prezydenta RP ustawy o „Bonie turystycznym” to doskonała wiadomość dla branży turystycznej. Wprowadzenie na rynek turystyczny dodatkowych 4 mld złotych z pewnością ożywi ten sektor, który tak bardzo został dotknięty skutkami pandemii – podkreślił.

Dodał również, że ma nadzieje, iż wiele polskich rodzin już w najbliższym czasie zaplanuje i zrealizuje letni wypoczynek przy użyciu nowego bonu.

W dalszej części konferencji zapewnił o zwiększonym popycie na loty krajowe oraz zachęcał do odwiedzenia zabytków i atrakcji turystycznych na Podkarpaciu.

Autor: Jakub Mazur

Polub i udostępnij