Podkarpacie

Podkarpaccy Terytorialsi jadą pomagać na Śląsk

Kolejny zespół medyczny żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej został skierowany do wsparcia naszych kolegów ze Śląskiej Brygady OT. Od 15 maja będą uczestniczyć w akcji pobierania wymazów od górników oraz ich rodzin według procedury „drive – thru”. To już druga grupa wymazowa podkarpackich terytorialsów, która będzie działać na terenie Śląska.

„Wszystkie ręce na pokład” – pod takim hasłem Wojska Obrony Terytorialnej wspierają Śląsk w tym jakże trudnym czasie dla tego regionu Polski. Na Śląsku w ostatnich dniach obserwuje się duży wzrost zakażeń koronawirusem. Największe ogniska pojawiły się w kilku kopalniach. Od 7 maja żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) prowadzą badania przesiewowe pracownikom tych kopalń na obecność SARS-CoV-2.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od ubiegłego tygodnia włączyli się do działania na terenie  województwa śląskiego. Dzisiaj w ten region z podkarpackiej brygady kierowany jest kolejny zespół, który od piątku do niedzieli zostanie włączony do mobilnych zespołów wymazowych „Test &Go”. Najbliższy weekend na Śląsku będzie obfitował we wzmożone działania żołnierzy WOT w tym zakresie.

– Wsparcie placówek medycznych, DPS i służb sanitarnych to jeden z najważniejszych obszarów działania żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ukierunkowane są na pomoc najbardziej zagrożonym oraz tym, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Terytorialsi bardzo szeroko angażują się we wsparcie szeroko pojętej opieki medycznej. Obecnie do pomocy w 13 placówkach kierujemy ponad 60 żołnierzy. Od początku kwietnia na wniosek Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart delegujemy zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, jak również stacjonarnie w DPS, ZOL i szpitalach. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali ponad 1900 wymazów. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na niesienie pomocy lokalnej społeczności – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów.

****

Wojska Obrony Terytorialnej już 6 marca br. włączyły się we wsparcie innych podmiotów
w walce z pandemią COVID-19. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, kolejnymi było wsparcie Straży Granicznej i służb lotniskowych. Od 18 marca br. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

 

Informację prasową nadesłał: kpt. Witold SURA rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia: DWOT

Polub i udostępnij