Podkarpaccy Terytorialsi jadą pomagać na Śląsk

Kolejny zespół medyczny żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej został skierowany do wsparcia naszych kolegów ze Śląskiej Brygady OT. Od 15 maja będą uczestniczyć w akcji pobierania wymazów od górników oraz ich rodzin według procedury „drive – thru”. To już druga grupa wymazowa podkarpackich terytorialsów, która będzie działać na terenie Śląska.

„Wszystkie ręce na pokład” – pod takim hasłem Wojska Obrony Terytorialnej wspierają Śląsk w tym jakże trudnym czasie dla tego regionu Polski. Na Śląsku w ostatnich dniach obserwuje się duży wzrost zakażeń koronawirusem. Największe ogniska pojawiły się w kilku kopalniach. Od 7 maja żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) prowadzą badania przesiewowe pracownikom tych kopalń na obecność SARS-CoV-2.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od ubiegłego tygodnia włączyli się do działania na terenie  województwa śląskiego. Dzisiaj w ten region z podkarpackiej brygady kierowany jest kolejny zespół, który od piątku do niedzieli zostanie włączony do mobilnych zespołów wymazowych „Test &Go”. Najbliższy weekend na Śląsku będzie obfitował we wzmożone działania żołnierzy WOT w tym zakresie.

– Wsparcie placówek medycznych, DPS i służb sanitarnych to jeden z najważniejszych obszarów działania żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ukierunkowane są na pomoc najbardziej zagrożonym oraz tym, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Terytorialsi bardzo szeroko angażują się we wsparcie szeroko pojętej opieki medycznej. Obecnie do pomocy w 13 placówkach kierujemy ponad 60 żołnierzy. Od początku kwietnia na wniosek Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart delegujemy zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, jak również stacjonarnie w DPS, ZOL i szpitalach. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali ponad 1900 wymazów. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na niesienie pomocy lokalnej społeczności – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów.

****

Wojska Obrony Terytorialnej już 6 marca br. włączyły się we wsparcie innych podmiotów
w walce z pandemią COVID-19. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, kolejnymi było wsparcie Straży Granicznej i służb lotniskowych. Od 18 marca br. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

 

Informację prasową nadesłał: kpt. Witold SURA rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia: DWOT

Polub i udostępnij