Podkarpacie

Tegoroczna Wielkanoc może być inna niż zwykle. Sprawdź dlaczego

Odprawiana zawsze w Wielki Czwartek rano msza krzyżma świętego może zostać przełożona na późniejszy termin, a podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia należy unikać obrzędu umycia nóg – takie są (niejedyne z resztą) zalecenia Watykanu w związku z epidemią koronawirusa.

Te bezprecedensowe zalecenia dla wszystkich diecezji wydała w ogłoszonym w piątek dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której prefektem jest kardynał Robert Sarah.

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret wyjaśniający zasady liturgiczne, jakie należy zachowywać celebrując najważniejsze tajemnice wiary. Dokument wydano na polecenie Ojca Świętego.
Dekret mówi także m.in., że liturgie Triduum Paschalnego mogą się odbyć bez udziału wiernych, w Wielki Czwartek zabrania się stosowania obrzędu mycia stóp, Najświętszy Sakrament pozostać ma w Tabernakulum (nie w Ciemnicy), w Wielki Piątek nie odbędzie się liturgia poświęcenia ognia. Rezurekcja może się odbyć w późniejszym terminie, np. 15 września, w czasie Triduum nie zaleca się oddawania czci Krzyżowi Świętemu poprzez całowanie stóp Jezusa.

Polub i udostępnij