PodkarpacieRegion Północny

Terytorialsi zorganizowali zrzutkę dla SOR

Szeregowa OT Katarzyna Dominik żołnierz 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku – organizatorką zrzutki dla szpitala w Tarnobrzegu. W ramach akcji wraz z koleżanką z plutonu szer. OT Joanną Kurkiewicz zebrały ponad 11 tys. zł., za które zakupiła niezbędne środki ochrony dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 

Od początku pandemii w Polsce żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej starają się odpowiadać na wszystkie potrzeby. Pomagamy wszędzie tam, gdzie samorządy, placówki medyczne, domy pomocy społecznej (DPS), szpitale, ośrodki pomocy społecznej (OPS), Caritas czy PCK oczekują naszego wsparcia. Szczególną opieką objęte zostały osoby starsze, kombatanci i żołnierze Armii Krajowej. Tym razem podkarpaccy terytorialsi postanowili wspomóc Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tarnobrzegu.

– W obecnej sytuacji związanej z pandemią mimo obaw nie mogłam sobie odmówić „walki”
z przeciwnikiem. Znałam sytuację pogotowia w Tarnobrzegu, wiedziałam czego im brakuje, czego najbardziej potrzebują. Mój brat tam pracuje, i szczerze powiem bardzo się o niego bałam. Codziennie dzwoniłam i pytałam co u niego, jak się czuje i czy daje radę. Mimo tylu dyżurów i ciągłej gotowości do pracy dzielnie walczy z wirusem. Spontanicznie wpadłam na pomysł zorganizowania zrzutki na środki ochrony: maseczki, kombinezony, gogle, rękawiczki
i inne niezbędne rzeczy do walki z koronawirusem. Nie spodziewałam się takiego dużego odzewu na akcję! W ciągu kilku dni mieliśmy już połowę zamierzonego celu. Na bieżąco zamawialiśmy najbardziej potrzebne rzeczy, oczywiście wszystko udokumentowane fakturami. Gdy zbliżał się koniec zbiórki, po konsultacjach z ratownikami medycznymi z powodu pogarszającej się sytuacji i kolejnymi przypadkami wirusa w środowisku medycznym, postanowiliśmy, że zakupimy kuchnię indukcyjną i komplet garnków, żeby w razie kwarantanny mogli sobie coś ugotować
– powiedziała szer. OT Katarzyna Dominik – żołnierz niżańskiego batalionu 3. PBOT.

Dzięki temu do ratowników z SOR w Tarnobrzegu trafiły 172 maseczki ochronne, 101 filtrów do maseczek, 49 kombinezonów ochronnych, 7 szt. gogli, 29 masek twarzowych, 82 szt. grubych rękawic, 300 ochraniaczy na buty ale również kuchnia indukcyjna z zestawem garnków i 150 butelek wody mineralnej.

****

18 marca WOT rozpoczął pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. 3. Podkarpacka Brygada OT obecnie wspiera 13 szpitali, Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, DPS „Światło Nadziei” Caritas w Sanoku, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Policję, kombatantów i żołnierzy AK oraz delegujemy psychologów do obsługi infolinii wsparcia psychologicznego. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 250 żołnierzy.

Informację prasową nadesłał: kpt. Witold SURA rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia: Wioletta Wojtkowiak

Polub i udostępnij