Podkarpacie

Urząd Marszałkowski rozprowadza środki ochrony po Podkarpaciu /wideo/

Urząd Marszałkowski kupił kolejną partię bardzo potrzebnych środków ochrony osobistej. To między innymi dwa rodzaje maseczek, kombinezony i przyłbice. Już dzisiaj połowa zakupionych środków trafi do podkarpackich szpitali, stacji pogotowia i centrum krwiodawstwa, czyli tam, gdzie trwa walka z covid-19. Zakup był możliwy dzięki funduszom unijnym.

Z myślą o potrzebach personelu medycznego urząd marszałkowski zakupił:

  1. Przyłbice (7 000 szt.)  – dostarczone
  2. Osłony na buty wysokie (9 000 szt.) – termin dostawy do 30.04.2020 r.
  3. Kombinezony (4 500 szt.) – dostarczone
  4. Półmaski FFP2 (16 500 szt.) – dostarczone
  5. Maseczki chirurgiczne (100 000 szt.) – dostarczone

Łączna wartość dotychczasowych wydatków w ramach projektu RPO na środki ochrony indywidualnej do tej pory to 1 405 810,00 zł.

– To kolejna partia zakupów finansowanych ze środków unijnych. Pomoc trafi do kilkudziesięciu placówek medycznych w całym Podkarpaciu. Rozdysponowując te środki jesteśmy oczywiście w stałej łączności ze sztabem kryzysowym wojewody

 

– mówi marszałek Władysław Ortyl.

Środki ochrony osobistej zostały podzielone i spakowane przez pracowników urzędu, a następnie rozwiezione przez urzędowych kierowców. Trafią w sumie w kilkadziesiąt różnych miejsc, do wszystkich placówek medycznych prowadzonych przez samorząd województwa, czyli m.in. do szpitali wojewódzkich, ale także do szpitali psychiatrycznych w Jarosławiu i Żurawicy, do centrów leczenia uzależnień. Pomoc otrzymały także: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, wszystkie stacje pogotowia ratunkowego oraz szpitale powiatowe, w których działają oddziały zakaźne.

Zakup był możliwy dzięki wsparciu unijnemu. Województwo podkarpackie dokonało go w ramach projektu realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego „Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie województwa podkarpackiego w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2”. Samorząd województwa przeznaczył na zakupy medyczne w sumie 50 mln złotych w ramach RPO WP 2014-2020. Z tej kwoty już 25 mln zostało zakontraktowane. Ostatnim dużym zakupem w ramach tej pomocy były np. samochody dla stacji sanitarno-epidemiologicznych do przewozu próbek.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Polub i udostępnij