PodkarpacieRegion Wschodni

Bombowe żarty nie zawsze kończą się dobrze

W lutym zeszłego roku mężczyzna zaalarmował mieszkankę Zarzecza o podłożonym ładunku wybuchowym w jednym z bloków. Grzywna o wysokości 20 tysięcy złotych, sześć miesięcy pozbawienia wolności, dwa lata w zawieszeniu i dozór kuratora, taki wyrok usłyszał 19-letni mieszkaniec powiatu Zamojskiego

11 lutego 2019 r. po godz. 20, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku otrzymał zgłoszenie od mieszkanki Zarzecza, dotyczące podłożenia ładunku wybuchowego w jednym z bloków. Informację miał jej przekazać dzwoniący do niej nieznany mężczyzna.

Na miejsce natychmiast skierowano patrole policyjne, funkcjonariuszy z grupy minersko-pirotechnicznej oraz inne służby. Ewakuowano 32 mieszkańców, którzy na czas akcji znaleźli schronienie w budynku Zespołu Szkół w Zarzeczu. Podczas sprawdzenia pomieszczeń i terenu przyległego do budynku, policjanci nie znaleźli żadnych ładunków wybuchowych, ani innych podejrzanych i niebezpiecznych przedmiotów. Tym samym okazało się, że zgłoszenie było fałszywe.

Równolegle z czynnościami podjętymi na miejscu zdarzenia, policjanci rozpoczęli działania mające na celu ustalanie osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie. Zebrane materiały pozwoliły na wytypowanie sprawcy. Rok od wywołania fałszywego alarmu bombowego, 19-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego usłyszał wyrok.

Mężczyzna w momencie przekazywania informacji o ładunku wiedział, że zagrożenie nie istnieje. Pomimo to, swoim zachowaniem wywołał niepotrzebne czynności służb odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Za ten czyn Sąd Rejonowy w Przeworsku skazał go na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 20 tysięcy złotych grzywny oraz dozór kuratora.

Przypominamy i ostrzegamy:

Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana przez służby. Należy mieć świadomość, że sprawcy takich „żartów” nie mogą czuć się bezkarnie, gdyż zostaną ustaleni. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu wysokich kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. Przestrzegamy przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa.

Źródło: Podkarpacka Policja

Polub i udostępnij