Podkarpacie

Zamkną granicę z Ukrainą? Panika w Korczowej!

W myśl władz ukraińskich, dziś o północy, zamknięte ma być jedyne przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą w Korczowej. Dlatego Korczową oblegają tysiące Ukraińców, którzy chcą powrócić do rodzinnego kraju.

Całkowite zamknięcie granic zapowiedział wczoraj ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak mówił – powinno ono być wcielone w życie do końca piątku – 27 marca. Dotyczyć ma obywateli Ukrainy, którzy chcieliby wrócić do ojczyzny. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że tak restrykcyjne kroki są niezbędne w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem. 

Tymczasem po polskiej stronie granicy tysiące Ukraińców przybyło do Kroczowej, gdzie oczekują na kontrolę graniczną. Wielu z nich motywuje fakt, że w Polsce lawinowo rośnie liczba zakażonych, poupada system gospodarczy i finansowy. Nie znają także oni czasu, kiedy wszystko to się zakończy. Stąd wolą przeczekać ten czas w swojej Ojczyźnie.

Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 13 marca br. jedynym czynnym przejściem granicznym z Ukrainą na Podkarpaciu jest Korczowa. Pozostałe przejścia graniczne, w tym przejście piesze w Medyce jest zamknięte do odwołania.

„Biorąc pod uwagę aktualną sytuację związaną z masowymi powrotami obywateli Ukrainy w związku z decyzjami podjętymi przez Ukrainę, a tym samym wydłużonymi czasami oczekiwania na odprawę graniczną, apelujemy o zaplanowanie i rozłożenie powrotów na dłuższy okres czasu. – apeluje w imieniu Wojewody do powracających na Ukrainę Małgorzata Waksmundzka-Szarek Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego.
„Według naszych informacji strona ukraińska wstępnie zadeklarowała, że będzie wpuszczać swoich obywateli pomimo wcześniejszych zapowiedzi o całkowitym zamknięciu granicy.”
– dodaje.

Wojewoda Podkarpacki, w związku z sytuacją, poleciła swoim służbom zorganizowanie napojów, kanapek oraz sanitariatów dla osób, które przybyły na granicę. Lokalni przedsiębiorcy zorganizowali możliwość zakupu ciepłych posiłków.  Straż Graniczna realizuje zadania w taki sposób, aby jak najsprawniej prowadzić odprawę. 

Dotychczas ukraińskie władze zorganizowały powrót ponad 80 tysięcy Ukraińców droga lotniczą i kolejową. Wielu Ukraińców wracało do domów również na własną rękę. 

Polub i udostępnij